Hurda Metal Taşıma Konteyner

Domino taşlarını ve gösterisini neredeyse hepimiz biliriz. Nedir mantık küçücük bir hareketin büyüyerek devam etmesi. Aynı çığ hadisesi gibi. Aynı domino gibi doğada müthiş bir denge var. Bir çoğumuz biliriz ilkokul duvarlarında ki besin zinciri tablosunu. Küçükten büyüğe bir silsile. Hurda metal taşıma konteyner, bu ihtiyacınızı karşılamak için ideal bir tercihtir.

Aynı doğadaki kusursuz denge gibi sosyal canlılar olan biz insanların hayatında da bir denge var. Her ihtiyaca hizmet veren meslek dallarından bahsediyorum. Ulaşım, iletişim, vatandaşlık hizmetleri vb. her şey çok güzel ilerliyor, bir sorun olduğunda ise denetim mercileri veya her derde koşan polis yani güvenlik hizmetleri devreye giriyor ve sorun ortadan kalkıyor. Saydıklarım belli başlı hepimizin aklına gelen hizmet birimleri veya meslekler.

Birde gözümüze gelmeyen ama işlemleri meziyetleri büyük meslekler var. Biz pek fark etmesek de büyük sorumlulukları var toplum düzeni içinde. Mesela temizlik hizmetleri . Sabah kalkıyoruz sokaklar tertemiz oh mis. Ama hiç dikkatimizi çekmiyor temizlenmiş olması . Çünkü hep temiz bir gün kirli olsa dikkat çeker . peki daha da sessiz çalışan bir meslek bulalım. Mesela geri dönüşüm hizmetleri bizim deyişimizle hurdacılık.

Gözümüzde küçümser hatta görmeyiz. Peki bu müessesenin çalışmadığını veya hiç olmadığını düşünürsek. Nasılda bozulur hissetmediğimiz sosyal denge. Bizim gözümüzde kıymeti olmayan atık veya hurda diye adlandırdığımız şeylerle olsa sokak köşeleri ve o önemsemediğimiz işten ötürü kaos başlar . Ne kadar kötü bir görüntü olurdu değil mi?

Hadi bu kötü görüntüyü de görmezden geldik ve bununla yaşamayı öğrendik. Sadece bunula bitmiyor ki dengenin bozulması. Bu hurdacılık müessesinin daha nice şeylere faydaları var. Mesela ülkemizin kalkınmasına ve ekstra harcamalarının büyük bir kısmının engellenmesine yardımı var. Nasıl mı ? Türküye istatistik kurumu verilerine göre 2017 yılında 32 milyon ton metal, plastik vb. atık tekrar kullanılmak için geri kazanılmış.

Şimdi bu 32 milyon ton sadece metal olsa ya bunu diğer ülkeden alacağız yada yeraltı kanyaklarımızı daha hızlı tüketip çıkarıp kullanacağız. Veya bu kadar atık kağıt olsa bu seferde ormanlarımızı hızla kesip kağıt yapıp kullanacağız ve kuraklık, erozyon, hava kirliliği vesaire. Peki 32 milyon ton plastik olsa ? E bu seferde diğer ülkelerden plastiğin ana maddesi olan petrolü alıp işleyip kullanacağız. Peki ya maliyeti ? İşte hurdacılık diye küçümsediğimiz o müessese bakın nerelere kadar uzandı ve destek oldu. Yani küçük küçük bu işletmeler, meslekler farkında olmadığımız nice faydalar sağlılar toplumumuza. Ne kadar küçükte olsa hurdacılık gördüğünüz gibi devasa büyük faydalı. Her şeyde olduğu gibi günlük yaşamımızda da bir domino dengesi var. Hurdacılık sektöründe de özellikle firmaların kullanması gereken bir konteyer tipi var o da hurda metal taşıma konteyner.